KDYŽ JE TÁTÁ BŮH !

NEŽ PŘIJDE TÁTA

Hrajeme s kluky pexeso, u toho posloucháme písničky z pohádek. Dalo by se říct, taková normální rodinná pohodička. 

V tom zarachotí klíče v zámku, kluci vybíhají a jeden přes druhého křičí: „Táta, táta, táta.“
Kdybych to náhodou nezaregistrovala běží ten menší zpátky, aby mi v rychlosti řekl: „Mami, přišel táta.“ (překlad: přišel náš Bůh). Hned frká zpátky, aby snad náhodou o něco nepřišel. 

V tu chvíli pro ně existuje úplně jiný svět. Takový, který sama pro sebe nazývám „tátův svět“, ve kterém žádná máma neexistuje. Vše se děje jenom s tátou. Od oblékání ponožek, přes chystání jídla až po čtení pohádek před spaním. 

Někdy si říkám, jaká je to škoda, že nemůžu vidět do těch jejich hlaviček. Ráda bych věděla, jak jim to tam funguje. S trochou nadsázky bych mohla říct, že máma, která pro ně udělá první poslední od tulení, hraní, vaření až po uspávání, je v sekundě vyměněna.

Zpočátku jsem úplně nevěděla, co s tímto pocitem dělat. Člověk (rozumějte já) by se mohl cítit dotčený a možná se trochu zlobit. V konečném důsledku však usoudí, že je to vlastně přesně tak, jak to má být. Děti potřebují, jak mámu, tak i tátu a je úplně jedno v jakém poměru. Důležité, že se děti cítí v spokojeně a bezpečně. 

Parádní vztah s tátou = dobrý základ do života. 

Dopřejme dětem tento čas s tátou, dědečkem či strejdou. Mužská energie v jejich životě jim nabízí další nové možnosti a rozvíjí je jinými směry (takovými, které my ženy někdy ani neznáme a nemáme šanci pochopit). 

Nechme tatínky, ať si zažijí ten pocit být pro děti vším. Nechme je se o ně postarat se vším všudy (oblékání, koupání, čtení pohádek atd.) Aby i ti tátové poznali, co přesně znamená starat se o dítě, že to není jen o hraní a blbnutí s nimi.

Další nespornou výhodu vidím v tom, že si máma může udělat více času pro sebe 😉. Odpočinout si, věnovat se svému koníčku nebo jen tak tiše a skoro nepozorovaně pozorovat, jak děti fungují s tátou a on s nimi.

Mámy užijme si ten čas! 

PS: Pokud není tatínek z těch, co by se dobrovolně chtěl zapojit do celkového procesu s dětmi. Zkuste ho zapojovat postupně. Domluvte se, že některé aktivity budou zcela v jeho režii.
Například:

  • koupání
  • čtení pohádek před spaním
  • chystání večeře
  • psaní domácích úkolů

Jestliže se vám to osvědčí, zkuste si třeba na půl dne udělat volno pro sebe. Jít pryč, toto je velmi zásadní, opravdu odejít pryč, ne jen vedle do pokoje. Uvidíte, má to blahodárné účinky nejen pro vás, ale i pro vztah dětí s tatínkem. Jakmile bude tatínek zcela připraven, udělejte si den, dva či tři volna jen pro sebe.

Spokojená máma = spokojené dítě.

 

Zuzi Janešíková
Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abys i ty objevila to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem.
Na cestě seberozvoje a sebepoznání jsem již více než 20 let, a moc děkuji, že jsem se na ni vydala. Už 9 let jsem mámou, díky tomu zažívám dnes a denně AHA momenty, které mě posouvají dál a dál, nebo možná blíž a blíž k sobě i dětem.
Další maminky inspiruji a podporuji již 4 roky a mými kurzy prošlo již přes 1000 spokojených maminek. Ty si můžeš projít 21 kroků trpělivé mámy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů