DÁT DÍTĚ DO KROUŽKU ČI NIKOLI? – část 1.

❓Dávat či nedávat?
Dát jim možnost volby nebo vybírat za ně?
❓Když nějaký začnou, nutit je kroužek dokončit nebo je nechat skončit, kdy chtějí?

K tomuto tématu mne přivedla jedna z vašich otázek,  a proto jsem se rozhodla udělat z něj miniseriál a v  článcích vám odpovím na jednotlivé otázky.

Můžete se ptát na věci,  které vás k tomu zajímají,  popřípadě napsat názor na danou problematiku.  Díky různým pohledům můžeme dospět k zajímavým závěrům.  Směle do sdílení 😉.

Otázka č.1 – Dávat dítě do kroužku?

💡V první řadě bych ráda podotkla,  že je velmi důležité toto rozhodnutí vytvořit na základě vaší rodiny,  vašeho smýšlení a je potřeba zohlednit každé jednotlivé dítko. Opravdu to,  co vyhovuje vaší Aničce, nemusí vyhovovat vašemu Honzíkovi.

Odpovězte si na pár základních otázek
Chce do kroužku dítko nebo vy? Je to pro něj příjemně strávený čas nebo je čas,  kdy vy máte "klid"?
 Zodpovězeno?  Buďte upřímní,  leda tak se doberete nejlepšího výsledku. 

1) Dítko chce do kroužku samo.

Pak je to značka ideál a je pouze potřeba zhodnotit,  zda dítkem vybraný kroužek je pro něj adekvátní.  Ne z pohledu toho,  zda se vám úplně líbí nebo ne,  ale zdá je na něj už fyzicky či mentálně připraven.

2) Kroužek vybíráte vy.

Proč podle vás potřebuje chodit do kroužku? Potřebuje se hýbat? Dostat se mezi vrstevníky?  Rozvíjet nějaké své dovednosti,  které by podle vás mělo umět ? Chcete vy mít „klid“?

Opět si napište odpovědi a zhodnoťte,  jestli ještě stále potřebuje chodit do kroužku.

Pokud k tomu vede opravdu nějaký nutný důvod, například dítě bude mít nadváhu a je opravdu potřeba,  aby cvičilo. V tom případě najděte společně takový,  který mu bude vyhovovat.  Případně mu nabídněte,  že kroužek budete navštěvovat s ním, pokud je to možné. Jestliže to nejde, najděte si společnou aktivitu,  u které se budete hýbat (např. běhání,  brusle,…).

Nechce do konkrétního kroužku nebo vůbec do žádného?

Za mě je dnešní doba „překroužkovaná“ (zajímavé slovo,  možná jsem ho právě vymyslela😂).  Máme pocit,  že dítě potřebuje umět všechno – cvičit,  hrát na hudební nástroj,  malovat,  učit se cizí jazyk.  Ale týden má jen 5 dní, kdy kroužky většinou probíhají.

Dítě do toho zvládá ještě školku,  školu a hlavně má vás a váš domov.  Častokrát si neuvědomujeme,  že dítko nepotřebuje 5 kroužků,  kde ho odložíme,  samozřejmě v tom nejlepším úmyslu,  ale stačí mu být s vámi.  Kdekoli, ať už venku, na hřišti, na nákupu v obchodě nebo při pexesu doma.  Ono jenom chce prožívat ten život s vámi.

Vím, někdy to může být náročné, protože i vy potřebuje svůj prostor, a proto je potřeba důkladně zhodnotit celou situaci a dojít k co nejlepšímu výsledku pro všechny.

Výběr volného času je velmi důležitým prvkem. Proto vás prosím udělejte si čas. Představte si, že je to jeden velký úkol pro vaší rodinu (stejně jako v práci). Vezměte papír a tužku, přizvěte celou rodinu a pusťte se do tvoření. Ideálně napsat si pro a proti, každý člen rodiny zvlášť.

Potom dát hlavy (papíry) dohromady a vytvořit konečný přehled. Samozřejmě pokud dítko neumí psát, napsat to za ně, ale odpovědi nechte plně v jeho režii. Nevstupujte a nesnažte se dítko vmanipulovat někam, kam vy byste rádi.

Věta typu: „Však na těch houslích se ti líbí, že jo?“ nebude tou ideální k tomu, abyste od dítka získali objektivní odpověď. Zkuste raději větu typu: „Jak se cítíš, když jdeš do houslí? A co říkáš na cvičení doma?“

Spokojené dítko třeba s jedním kroužkem nebo žádným je za mě daleko lepším výsledkem než dítko, které umí 2 cizí jazyky, hokej a do toho hraje na housle, ale je z toho rozmrzelé a kolikrát naštvané.

Samozřejmě jsou děti a rodiče, kteří naopak potřebují mít neustále naplánovanou aktivitu a jsou s tím naprosto v pohodě a těší je to. Právě v tom tkví krása života. Každý z nás je naprosto jiný a originální.

Jediné co je potřeba zjistit, co vyhovuje vám a vaší rodině jako celku.

Dát dětem možnost volby nebo vybírat za ně? Na tuto otázku se podíváme v dalším článku zase příště. Myslím, že pro dnes máte jasně určený úkol a je jen na vás, kdy se do něj pustíte. Doporučuji co nejdříve, protože není na co čekat. Kdo by nechtěl být spokojený už dnes, že ano?

 

 

Zuzi Janešíková
Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abys i ty objevila to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem.
Na cestě seberozvoje a sebepoznání jsem již více než 20 let, a moc děkuji, že jsem se na ni vydala. Už 9 let jsem mámou, díky tomu zažívám dnes a denně AHA momenty, které mě posouvají dál a dál, nebo možná blíž a blíž k sobě i dětem.
Další maminky inspiruji a podporuji již 4 roky a mými kurzy prošlo již přes 1000 spokojených maminek. Ty si můžeš projít 21 kroků trpělivé mámy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů