HURÁ DO PEVNOSTI POZNÁNÍ

Ráno při snídani  povídám: „Kluci dneska jedeme do Olomouce.“
„Huráááá, jedeme na bazén,“ hlasí starší. Mimochodem bazén v Olomouci je také fajn zastávka.
„Tentokrát to bazén není, jedeme do Pevnosti poznání.“ říkám s jistou zvědavostí, jestli si alespoň starší vzpomene, co to vlastně ta Pevnost poznání je.
„Joooo, tam je to super,“ odpovídá.
Vzpomněl si, i když je to už skoro rok, co jsme tam byli poprvé.

Znáte i vy toto zajímavé místo ?

Ráda vám jej představím z naší perspektivy. Na výlet jsme se vydali s dětmi ve věku od tří do osmi let. S klidným svědomím můžu říct, že to bavilo všechny.

Nacházejí se zde čtyři stálé expozice.

V přízemí jsme se vrátili v čase. Objevili jsme se v 18.století. a dozvěděli se  o historii této vojenské  pevnosti. Interaktivní prostředí bavilo nejen děti, ale i dospělé.

Převlékli jsme se za dobové vojáky a okusili jejich život. Držet stráž, starat se o děla a jiné zbraně. Tyto a další aktivity byly běžnou součástí života na pevnosti. Vše jsme si hravou formou vyzkoušeli.

V dalším patře jsme se ocitli ve vodním světě. Ze všech stran na nás vykukovaly nadrozměrné modely vodních živočichů. Některé byly opravdu dost strašidelné a jsem ráda, že v reálu jsou to malinkatí tvorové :).

S pomocí mikroskopu jsme se naopak podívali na nejmenší buňky v těle těchto zvířat a rostlin. Zkoumaní nejmenších částeček byla aktivita spíše pro starší děti a dospělé.
Součástí této expozice bylo také představení moderních technologií. Nakoukli jsme do zákulisí výroby na 3D tiskárně, která mě mimochodem naprosto uchvátila chtěla bych ji domů. Ty možnosti, které nabízí jsou neuvěřitelné.

Využití různých programů, senzorů a dalších věcí nám umožnilo vyzkoušet si, jak lze ovládat počítačovou hru pouze pohybem očí. Milá obsluha se sice snažila jednotlivé procesy vysvětlit, ale bylo to opravdu nad mé chápání :).

Ve vedlejší části nazvané „Rozum v hrsti“ jsme rozproudili naše mozkové závity pomocí logických her a hlavolamů. V obřím modelu mozku, jsme doslova prošli funkcemi, které v něm probíhají. Reálně jsme si vyzkoušeli, jak fungují některé fyzikální zákony.

V posledním patře jsme pronikli do tajů souvisejících se světlem, optickým klamem, atd. Tato část byla náročnější na pochopení informací. To však nebránilo dětem v rozsvícení žárovky pomocí vlastnoručně vyrobené energie. Vyzkoušeli si také, jak funguje solární energie.

Postupně jsme se dostali do části věnované vesmíru. Například jsme mohli zjisti, kolik vážíme na planetě Zemi a kolik bychom vážili na jiných planetách.

Příjemným zpestřením bylo planetárium, ve kterém jsme si pohodlně odpočinuli. Konkrétně jsme shlédli příběh s názvem Se zvířátky do vesmíru. Tato pohádka byla určena především pro děti předškolního věku. Se staršími dětmi bych příště volila jiné promítání, které planetárium nabízí.

Poslední naší zastávkou se stala vědecká laboratoř. Na vlastní kůži jsme otestovali, jak některé chemické sloučeniny vzájemně působí a co jejich sloučením vznikne. Vyrobili jsme si vlastní sopku či papírové růže.

Tento pokus naše děti naprosto okouzlil. Následující den se i náš pokoj proměnil
v jedno velké papírové květinářství. Jak na něj vám ráda povím zase někdy jindy.

Doufám, že už si balíte věci a chystáte se do Pevnosti.

Přesné informace ohledně otevírací doby, ceníku, atd. najdete na oficiálních stránkách https://www.pevnostpoznani.cz/ .

Zuzi Janešíková
Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abys i ty objevila to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem.
Na cestě seberozvoje a sebepoznání jsem již více než 20 let, a moc děkuji, že jsem se na ni vydala. Už 9 let jsem mámou, díky tomu zažívám dnes a denně AHA momenty, které mě posouvají dál a dál, nebo možná blíž a blíž k sobě i dětem.
Další maminky inspiruji a podporuji již 4 roky a mými kurzy prošlo již přes 1000 spokojených maminek. Ty si můžeš projít 21 kroků trpělivé mámy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů