Pojď se naladit na advent

Advent je předvánoční období. Pro věřící má obrovský duchovní význam. Historie vnímání adventu, jeho zvyklostí a tradic je velmi bohatá. Vždy však šlo o období lásky, sounáležitosti, klidu, porozumění a očekávání.

Jak vypočítat, kdy advent začíná?

Vždy čtyři neděle před Štědrým dnem. Pokud Štědrý den připadá na neděli, pak je zároveň také poslední adventní nedělí. Adventní neděle byly pojmenována jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

K nejznámějším tradicím tohoto období jistě patří adventní věnecadventní kalendář

Co symbolizuje světlo svíček na adventním věnci?

Svíčky na věnci symbolizují čtyři adventní neděle. Každou neděli se zapaluje jedna svíčka.

Jejich přibývající světlo symbolizuje vítězství světla nad temnotou, tolik ze symboliky. Počet zapálených svíček na věnci nás upozorňuje na to, kolik času zbývá do Vánoc.

Dnes jsou adventní věnce považovány za neodmyslitelnou dekoraci předvánočního období. Převážně se vyrábějí z větviček s jehličím, které jsou symbolem  života a naděje, a zdobí se různými ozdobami.

K čemu slouží adventní kalendář?

Veselé Vánoce

K měření předvánočního času, podobně jako svíčky na adventním věnci, může posloužit i adventní kalendář. Již dlouhou dobu příjemným způsobem napomáhá  dětem s čekáním na „Ježíška”.

Prvním dnem adventního kalendáře je 1. prosinec a posledním Štědrý den. Podoba adventního kalendáře si prošla různými změnami. Ovoce, oříšky a jiné laskominy, které děti po 24 dní nacházeli ve svých kalendářích v dřívějších dobách, nahradily jiné formy.

Dnes můžeme vidět kalendáře nejen s hračkami, sladkostmi nebo jinými drobnostmi, ale také zážitkové kalendáře plné příběhů, úkolů, otázek a her. 

Pro některé z nás je advent vnímám jako příjemné období. Užíváme si předvánoční období a jeho atmosféru, kterou mimo jiné dotvářejí vyzdobené ulice, vánoční trhy a rozsvícené stromy na náměstích. Těšíme se na vánoční čas v kruhu rodiny. 

Někteří považují advent za období spěchu shonu a stresu.

Jak budeš advent prožívat ty, záleží jenom na tobě.

Na chvíli se zastav a představ si, že letošní Vánoce budou opravdu výjimečné. Společně s dětmi si užijete spoustu kouzelných chvilek. Jak to udělat?

⭐️ Zpomal.
⭐️ Uvědom si, co opravdu potřebuješ stihnout a co klidně můžeš nechat být.
⭐️ Užívej si každého dne.

Díky tomu prožiješ kouzelný nejen Štědrý den, ale celý advent. Provázet jej bude dětský smích a rodinná pohoda.  

Zuzi Janešíková
Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abys i ty objevila to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem.
Na cestě seberozvoje a sebepoznání jsem již více než 20 let, a moc děkuji, že jsem se na ni vydala. Už 9 let jsem mámou, díky tomu zažívám dnes a denně AHA momenty, které mě posouvají dál a dál, nebo možná blíž a blíž k sobě i dětem.
Další maminky inspiruji a podporuji již 4 roky a mými kurzy prošlo již přes 1000 spokojených maminek. Ty si můžeš projít 21 kroků trpělivé mámy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů