Jak zvládat záchvaty vzteku našeho 4letého syna?

OTÁZKA MAMINKY

Dobrý den,

prosím, poradíte, jak na čtyřletého syna, který má poslední měsíc téměř každý den záchvat vzteku? Víc a víc se to stupňuje a mě to užírá.

Zkoušela jsem už domluvu, objímat a hladit, na radu studenou vanu – ale to bylo ještě horší. Nechat ho vyvztekat v jiné místnosti.

Nic nefunguje. Pláče, kope, škrábe, hází hračky. A ve chvíli, kdy pláče, tedy spíš dlouho řve, mám pocit, že už ani nevnímá. A co sousedi? Co ti si myslí, když to slyší?

Většinou to začne nějakou úplnou maličkostí. Hrajeme si a já řeknu, že teď uklidíme hračky. A  v tu chvíli to spustí. Nebo že se jdeme koupat, umýt vlasy, prostě cokoliv. Neděje se toto jen večer, že by to třeba mohlo být únavou, ale v kteroukoliv denní dobu. 
Máte prosím nějakou radu, jak to zvládnout, nebo alespoň, jak to vydržet a nezbláznit se?

Jsou na trhu nějaká homeopatika, která by mu pomohla?

Předem děkuji za odpověď.

MOJE ODPOVĚĎ

Hezký den, milá maminko,
je super, že hledáš způsob, jak svému synovi pomoci.

Hned na úvod bych jen chtěla říct, že osobně si nemyslím, že studená sprcha nebo vyvztekání vedle v místnosti je dobrá volba. Nemá to totiž nic společného s tím, že se snažíš svému dítku pomoci a pochopit jej. 

Děti vztekem vyjadřují něco, co ještě třeba neumějí dát do slov. Nedokáží to popsat, ale je to někde v nich a nevědí, co s tím.

Chápu, že to může být náročné. Může tě to pěkně štvát. Je důležité, abys ty byla v pohodě. Udělej si čas jenom sama pro sebe, odreaguj se a naber sílu to všechno zvládnout. 

Jak na to, aby se dítě nevztekalo?

  • popisovat situaci tak jak je a připravit ho na změnu. Například: stavíte něco ze stavebnice. Domluvit se, kdy skončíte, navrhněte třeba... „Až postavíš v domečku tohle okno, tak mamka půjde chystat večeři. Až se vrátím, půjde se večeřet?
  • Nebo je možnost zeptat se na možnost řešení dítěte. Dítě navrhne, kdy hru ukončí a půjde večeřet. A ty buď souhlasíš nebo dálě hledáte způsob společně.

Může Ti to hlavně na začátku připadat zdlouhavé, ale ten čas, který s dětmi strávíme a KOMUNIKUJEME s nimi, je k nezaplacení.  

Důležité je být vždy dítěti nablízku a vytvořit mu pocit bezpečí. Nechat dítěti možnost prožít emoci a být připravena ho kdykoliv obejmout.   

Co tím získáš?

☀️ pocit, že ti tvůj syn není lhostejný
☀️ uvědomění, že děláš vše pro to, aby se syn cítil v bezpečí
☀️ pohodové chvíle u vás doma

Co si myslí sousedi, není vůbec důležité.

Dopřej si 4 dny, které mohou změnit celý pohled na tvůj vztah s dětmi.

Připoj se do 21denní program

PŘESTÁVÁM KŘIČET NA DĚTI

aneb 21. kroků, které snadno můžeš následovat,
a díky kterým se křik začne vytrácet z tvého domova.

21 dní = 21 kroků, které když opravdu uděláš,
tak ti garantuji, že nic u vás už nebude jako dřív.
Započne změna, díky které se TVŮJ KŘIK BUDE VYTRÁCET

Změna, která už vlastně nejde vrátit zpátky, protože ji budeš chtít dále žít, dále ji rozšiřovat. 

Čekám na tebe uvnitř, bude to jízda 😉

Zuzi Janešíková
Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abys i ty objevila to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem.
Na cestě seberozvoje a sebepoznání jsem již více než 20 let, a moc děkuji, že jsem se na ni vydala. Už 9 let jsem mámou, díky tomu zažívám dnes a denně AHA momenty, které mě posouvají dál a dál, nebo možná blíž a blíž k sobě i dětem.
Další maminky inspiruji a podporuji již 4 roky a mými kurzy prošlo již přes 1000 spokojených maminek. Ty si můžeš projít 21 kroků trpělivé mámy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů