Děti odmítají tatínka, udělala jsem já něco špatně?

OTÁZKA MAMINKY

Dobrý den,

už léta v hlavě řeším otázku toho, jaký vztah mají děti s tatínkem. S manželem máme 4 děti ve věku od 2 do 10 let. Manžel dříve velice často nebýval doma, hodně pracoval. Děti dělají vše jenom se mnou.

Před měsícem měl manžel úraz a je upoután momentálně na lůžko, případně na vozíček. Stále však pracuje na pc, tabletu, vyřizuje telefony. Tudíž nemá na děti tolik času.

K mému velkému zklamání, děti o něho téměř vůbec nejeví zájem. Čekala jsem, že když je teď manžel doma, tak s ním děti budou chtít být. Vykládat si s ním. Prostě si ho trochu užít, když to nikdy dřív nešlo. Jsem velice smutná, že to tak není. 

Manžel nikdy nebyl takový ten tatínek, který by si s dětmi nějak hrál, nebavilo ho to  a postupem let zjišťuji, že je to u nás špatně nastavené. Přemýšlím, jak moc za to můžu já.

Mám pocit, že děti jsou hodně fixované na mě. Když o tom mluvím s dětmi, proč nejdou za tatínkem, tak mi řeknou, že neví a nebo, že o to táta ani nestojí. Což si myslím, že není pravda. 

Potřebovala bych jejich vztah nějak utužit, strašně mě bolí vidět, jak málo se k sobě navzájem mají. Jde vůbec něco takového naučit?

Děkuji za odpověď.

MOJE ODPOVĚĎ

Hezký den, milá maminko,
děkuji za velmi osobní sdílení a Tvůj dotaz. Vím, že není jednoduché si připustit , že je něco asi jinak než by mohlo být

Nemůžeš se dětem divit, že jenom proto, že je tatínek teď doma, se něco jako mávnutím kouzelného proutku změní.

Nemají na čem stavět! Jejich vztah není postaven na pevných základech.

Na otázku, zda je možné vybudovat vztah znovu, odpovídám ANO. Bude to chtít čas a trpělivost a samozřejmě zapojení tatínka.

Co je potřeba, aby byl vztah
znovu mezi dětmi a tatínkem vytvořen?

  • Odpověď si na otázku, zda má tatínek zájem budovat vztah se svými dětmi.
  • Zodpovědět, zda je tatínek připraven pro to něco udělat.
  • Najít společné aktivity , které budou bavit vás všechny. Ze začátku u těch aktivit buď i ty, aby si děti mohly zvyknout na  tátu v nové roli (že je tady opravdu s nimi a pro ně) v bezpečném prostředí , které znají (s Tebou).

Co tím získáš?

☀️ změnu v nastavení rodiny – fungující tatínek
☀️ děti nebudou fixované jenom na tebe
☀️ možnost mít více času pro sebe 

Nebudu Ti lhát, může to být dlouhá cesta než se pouto opět vytvoří. Není však nemožná. 

Zuzi Janešíková
Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abys i ty objevila to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem.
Na cestě seberozvoje a sebepoznání jsem již více než 20 let, a moc děkuji, že jsem se na ni vydala. Už 9 let jsem mámou, díky tomu zažívám dnes a denně AHA momenty, které mě posouvají dál a dál, nebo možná blíž a blíž k sobě i dětem.
Další maminky inspiruji a podporuji již 4 roky a mými kurzy prošlo již přes 1000 spokojených maminek. Ty si můžeš projít 21 kroků trpělivé mámy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů