2,5letá dcera všechny kouše a bije. Co s tím?

OTÁZKA MAMINKY

Už si nevíme rady. Máme 2,5letou a roční  holčičku. Ta starší ještě před narozením druhé dcery hodně kousala  v radosti, při hře i ve zlosti. Ale teď asi 3 měsíce zpět se k tomu přidalo ještě bití a štípání. Dělá to nám rodičům, sestřičce, někdy to zkusí na prarodiče, ale to je spíš výjimka.

Beru, že se snaží vynutit si pozornost, žárlí, moc se ji snažíme věnovat, někdy mám pocit, že i na úkor mladší dcerky. Ta se začíná také dožadovat pozornosti. Starší začala používat hodně hlasité a pronikavé ječení, a malá to podle ní opakuje. Přitom si ale dávám velmi záležet na tom, abych oběma hned odpověděla na jejich dotazy nebo požadavky, ať už tím, že hned vyhovím  nebo upozorněním, že něco dodělám, a pak se jim budu věnovat.

Už si nevíme rady, jsme z toho dost nešťastní. Můžete nám poradit, co s tím?

MOJE ODPOVĚĎ

Milá maminko,
děkuji za dotaz, zrovna se nacházíte v období, kdy pro vás pro všechny je spousta věcí nových. 

I když už je to rok, kdy máte v rodině dalšího člena, pořád je to něco nového s čím se starší dcera potřebuje sžít. Jak sama píšeš, velmi pravděpodobně si tímto způsobem říká o pozornost.

Píšeš, že se jí snažíš věnovat maximum času, někdy i na úkor sestřičky. A jak víš nebo možná tušíš, vše začíná u tebe, u mámy, děti nám často jen zrcadlí naše pocity.

Tady se nabízí otázky k zamyšlení.
(
nemusí být úplně příjemné)
 Vem si papír a tužku a odpověz popravdě.

  • Jak se cítíš, když se právě věnuješ starší dceři? Děláš to proto, aby přestala křičet, aby byl klid, aby nebyla smutná, aby...
  • Jak se cítíš v té chvíli vůči mladší dceři?
  • Co bys chtěla se starší dcerou prožívat? Jak by ses u toho chtěla cítit? (Uvolněně, bez stresu, bez tlaku, radostně, ...).
  • Co bys chtěla prožívat s tou mladší?

Díky tomu, že vše dostaneš na papír si můžeš své pocity více uvědomit. Už to nebude jen v hlavě, ale černé na bílém. Díky tomu se s tím dá snadněji pracovat, protože máš pojmenováno, co chceš změnit.
Co teď můžeš reálně udělat?

Co tím získáš?

☀️  uvědomění svých pocitů, které si možná nechtěla (neměla možnost) nikomu říct
☀️  jasné věci, které bys ráda změnila
☀️ pohodovější atmosféru u vás doma a díky tomu se může postupně vytratit volání o pozornost tímto způsobem (kousání, štípaní, …)

Dopřej si 21 denní program, který může změnit celý pohled na tvůj vztah s dětmi.

Připoj se do 21denní program

PŘESTÁVÁM KŘIČET NA DĚTI

aneb 21. kroků, které snadno můžeš následovat,
a díky kterým se křik začne vytrácet z tvého domova.

21 dní = 21 kroků, které když opravdu uděláš,
tak ti garantuji, že nic u vás už nebude jako dřív.
Započne změna, díky které se TVŮJ KŘIK BUDE VYTRÁCET

Změna, která už vlastně nejde vrátit zpátky, protože ji budeš chtít dále žít, dále ji rozšiřovat. 

Čekám na tebe uvnitř, bude to jízda 😉

Zuzi Janešíková
Jsem máma, která si život s dětmi užívá a moc si přeje, abys i ty objevila to kouzlo, které nejde slovy popsat. Lze ho jen cítit a díky němu vnímat blízkost ke svým dětem.
Na cestě seberozvoje a sebepoznání jsem již více než 20 let, a moc děkuji, že jsem se na ni vydala. Už 9 let jsem mámou, díky tomu zažívám dnes a denně AHA momenty, které mě posouvají dál a dál, nebo možná blíž a blíž k sobě i dětem.
Další maminky inspiruji a podporuji již 4 roky a mými kurzy prošlo již přes 1000 spokojených maminek. Ty si můžeš projít 21 kroků trpělivé mámy >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů